1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Ústav biofyziky a informatiky 1. LF UK
stuka 08.02.2023

Informační a komunikační technologie - Intenzivní péče

Kód
Semestr Zakončení
Kredity
Rozsah
zimní
Z+Zk
1+1

Anotace:

Informace o koncepci využití IT v oblasti intenzivní péče (HW, SW, OS - uživatelský přístup), počítačové sítě a síťové služby, využití nemocniční sítě - sběr laboratorních a dalších dat, počítačová bezpečnost a její role ve zdravotnictví, úvod do databázového zpracování dat, nemocniční databáze, informační zdroje, databáze typu Medline, základy biomedicínské statistiky, základy zpracování biosignálu a medicínského obrazu, počítače a zdraví, možnosti počítačové podpory rozhodování v medicíně, medicína založená na důkazech.

Požadavky:

Podmínkou pro udělení zápočtu je aktivní účast na cvičeních a prokázání znalostí z probíraných témat. Tolerována je 1 omluvená absence na cvičeních a 2 na přednáškách/seminářích. Bližší informace ke klasifikovanému zápočtu budou studentům oznámeny na seminářích v průběhu zimního semestru.

Přednášky (témata):

• Úvod. Technické aspekty zdravotnické informatiky.
  • Sítě a síťové služby ve zdravotnictví. Počítačová bezpečnost.
  • Informace a informační zdroje.
  • Úvod do zpracování biosignálu a medicínského obrazu.
  • Úvod do biomedicínské statistiky.
  • Databáze v medicíně a nemocniční informační systémy. Elektronická zdravotnická dokumentace.
  • Přehled využití ICT v medicíně. Vliv práce s počítačem na zdraví uživatelů. Medicína založená na důkazech.

Cvičení (témata):

• Počítač jako nástroj zpracování informace.
  • Počítačové sítě a bezpečnost dat ve zdravotnictví.
  • Textové zpracování a prezentace zdravotnických témat.
  • Práce s digitálním obrazem. Tabulkové a grafické zpracování dat.
  • Statistické zpracování zdravotnických dat I.
  • Statistické zpracování zdravotnických dat II.
  • Úvod do tvorby zdravotnické databáze. Demonstrace db aplikací z medicínské praxe – PC Doktor, AISLP.

Přednášky a semináře se konají ve dvou výukových blocích v učebně informatiky ÚBI (U Nemocnice 5).

Studijní materiály:

Prezentace:

1. HW a SW
  2. Sítě
  3. Bezpečnost
  4. Text a prezentace
  5. Obraz
  6. Informace a živé organismy
  7. Informační zdroje na UK
  8. Statistika
  9. Počítače v medicíně

Příklady:

Příklady ze cvičení (.zip)

počet zobrazení: 2837 autor: tfunda, poslední aktualizace: stuka, 08.02.2023
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.