1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Ústav biofyziky a informatiky 1. LF UK
jzeman 20.10.2023

Základy zdravotnické informatiky - bakalářské obory

Kód
Semestr
Zakončení
Kredity
Rozsah
zimní
1+1

Anotace:

Technické aspekty zdravotnické informatiky. Sítě a síťové služby ve zdravotnictví. Počítačová bezpečnost. Informace a informační zdroje. Přehled využití ICT v medicíně. Vliv práce s počítačem na zdraví uživatelů. Úvod do biomedicínské statistiky. Databáze v medicíně a nemocniční informační systémy. Elektronická zdravotnická dokumentace.

Požadavky:

Podmínkou pro udělení zápočtu je odevzdání všech zadaných samostatných úkolů v systému Moodle Přednášky budou vedeny prezenční formou. Cvičení budou vedena on-line jako konzultace/semináře prostřednictvím MS Teams kanálu, stejně tak i případná komunikace.

Na první přednášce bude se studenty dohodnut čas praktických cvičení

Přednášky: pondělí 14:15 (liché týdny)

1.

Úvod do zdravotnické informatiky a otevřené informační zdroje. Štuka, Zeman

2.

Informace a informační zdroje. Funda

3.

Technické aspekty zdravotnické informatiky. Špunda

4.

Sítě a síťové služby I.  Dušek

5.

Sítě a síťové služby II.  Dušek

6.

08.01.2024

Počítačová bezpečnost a kyber(krimi)nalita.  Kajzar

Cvičení:

1.

Počítač jako nástroj zpracování informace.

2.

Textové zpracování a prezentace zdravotnických témat.

3.

Tabulkové a grafické zpracování medicínských dat I.

4.

Tabulkové a grafické zpracování medicínských dat II.

5.

Sítě a síťové služby ve zdravotnictví, informační zdroje.

6.

Údržba počítače, bezpečnost dat ve zdravotnictví. Zápočty.

Přednášky/semináře v rozsahu 5x2,5 vyučovacích hodin (~ 120 min) se konají ve středu od 16:30 dle výše uvedeného rozpisu výuky v učebně informatiky ÚBI (U Nemocnice 5).

Na první přednášce bude se studenty dohodnuto rozdělení do skupin pro praktická cvičení (optimálně po 12 lidí v jedné skupině, podle počtu přihlášených) a upřesní časy jejich konání (5x2,5 vyučovací hodiny dle rozpisu).

počet zobrazení: 4299 autor: tfunda, poslední aktualizace: jzeman, 20.10.2023
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.